Kao sneg
koreografija: Adriano Bolognino
muzika: For Now I Am Winter - Òlafur Arnalds, Nils Frahm, The Bottom Line - Òlafur Arnalds, Josim Costumes by Club dell’Uncinetto, Napoli
igrači: Rosaria Di Maro and Noemi Caricchia
trajanje: 28’
premijera: Festival Danza in Rete - Teatro Comunale di Vicenza, 2022
produkcija: Körper, u saradnji sa projektom Orsolina 28, Italijanskim institutom za kulturu u Oslu, Ambasadom Italije u Norveškoj
Početna slika je sećanje na prizor snega koji pada ispred prozora kada ste bili dete. Osećaj udobnosti dolazi od osećaja zaštićenosti i topline iznutra, u kombinaciji sa magijom posmatranja beline spolja. Pre nego što je započeo rad na pokretu, Bolonjino je identifikovao ekspresivnost kostima, uključivši u projekat grupu žena koje su se tokom pandemije okupile u „Klubu heklanja“. Ova drevna umetnost poslužila je kao prilika ne samo za saradnju i povezanost, već i kao prilika za renesansu nakon dubokog mraka. Kažu da je heklanje nastalo iz mašte i umeća žene koja je, fascinirana lepotom i savršenstvom pahuljica, odlučila da reprodukuje njihovo čudo iglom i pamučnim koncem. Tako i sami igrači, zanatlije, svojim telima tkaju život nečem novom, kreativnom i originalnom kao pahulja. Preplićući ove elemente i sugestije, Bolonjino nastoji da gledaoca uvuče u iznenadnu snežnu igru, čineći da vreme stane u stanju spokojne kontemplacije. Koreografija je sastavljena kao hekleraj: zamršena, ali sofisticirana u svom zapletu, kao svesno tkanje koje generiše nove forme.
Put čežnje
koreografija, koncept: Adriano Bolognino
kostimi: Tns Brand
dramaturgija: Gregor Acuna-Pohl
dizajn svetla: Gianni Staropoli
igrači: Rosaria Di Maro, Giorgia Longo, Roberta Fanzini, Noemi Caricchia
trajanje: 55’
premijera: Torino Danza Festival, 2022
koprodukcija: Körper - National Center of Dance Production, Torino Danza Festival, Teatro Stabile Torino, Teatro Nazionale Fondazione - Teatri Reggio Emilia, Festival Aperto, Orsolina28 Teatro Pubblico Campano, NID Platform, Mic Italy
…providna kapsula, koja zapečati i istovremeno nudi viziju onoga što je nevidljivo, što je ostavljeno, ali se čuva u nečijem srcu.
Gilberto Gil
Saudade je čvrsto namotan čvor u prošlosti, deo sadašnjosti. Saudade je očekivanje onoga što još ne postoji i što verovatno nikada neće postojati. To je kao da osetite život u svakoj pori svoje kože, naučite da dajete pravu vrednost svemu što vas okružuje. Saudade je zamah. Atmosfera, stanje duha... Proučavajući kako je ovo osećanje došlo do izražaja, istraživao sam poetiku Fernanda Pesoe i njegovu veliku estetsku kreaciju: pronalazak heteronima. Četiri glavne književne ličnosti portugalskog pisca inspirisale su me da postavim četiri igračice koji će predstavljati različite heteronime autonomnih ličnosti. Cilj mi je bio da eksperimentišem sa određenim osećanjem koje čovek može da doživi u društvu ili sam. To je kreacija zasnovana i na odsustvu i na želji. Agoniji i nežnosti.
Adriano Bolognino
Rođen u Napulju 1995. godine, Adriano Bolonjino je dobio Danza&Danza nagradu 2022. godine kao koreograf. Njegova nova postavka „Samija” je ponela priznanje Rüm for dans. Radio je za Balet Opere u Rimu, Nacionalnu kompaniju Malte, MM kompaniju savremene igre, Opus balet, Kajzer balet… Za otvaranje milanske revije Laure Bijađoti, sarađivao je sa baletskim zvezdama Eleonorom Abanjato i Jakopom Tisijem. Po narudžbini Nitja centra u Oslu, kreirao je „Come Neve”, 2022. godine. Njegovi radovi su često selektovani za različite platforme. Projekat „Rua da Saudade” jedan je od pobednika „Poziva za kreacije” koju sprovodi Orsolina28, i selektovan za NID platformu. Venecijansko Bijenale igre je naručilo njegov rad „Tvoje telo je bojno polje/solo verzija”. Sa komadom „RM94978 od Pariza do Tenerifa” osvojio je 2019. godine nagradu Premio Prospettiva u Padovi.
Sve je dobro postavljeno, tako da samo možete da se divite količini scenske inteligencije, izvođačke delikatnosti i poznavanja kompozicije.
© Teatro e Critica
Napolitanski koreograf je jedan od istinskih protagonista savremene igre, u svom čudesnom dizajnu tehnike i elegancije, koji se neprestano preispituju.
© sipario.it