Kupite ulaznice

Brisel

Pjerđorđo Milano

2. april, 2025.

Bitef teatar

Blještavilo


koncept, režija, koreografija, scanografija, zvuk: Piergiorgio Milano
kostimi: Raphaël Lamy, Simona Randazzo, Piergiorgio Milano
dizajn svetla: Bruno Teusch
dizajn zvuka: Federico Dal Pozzo


trajanje: 55’
premijera: Festival Mimos, Périgueux, 2021


izvođači: Javier Varela Carrera, Luca Torrenzieri, Piergiorgio Milano


koprodukcija: Torinodanza Festival/Teatro Stabile di Torino - Teatro Nazionale, Malraux scène nationale Chambéry Savoie, within the project Corpo Links Cluster supported by PC INTERREG VA - Italy-France (Alsotra 2014-2020), Les Halles de Schaerbeck, Fondazione i Teatri Reggio Emilia Flic – Reale società ginnastica di Torino, Teatro La Caduta
zahvaljujući podršci: Maison de la Culture Famenne-Ardenne, La Cocof, Théâtre Marni, FEAS – fédérations des théâtres
uz poseban doprinos: Compagnia di San Paolo, within the project “ORA! Produzioni di Cultura Contemporanea”
rezidencije: Flic – Residenza Surreale, Fondazione Emilia Romagna Teatro, teatro Asioli di Correggio, La corte Ospitale, Teatro Frida, Dinamico Festival, Garage29, Festival Moncirco



Najviša ambicija ove predstave je da se planinarenje prevede na umetnički jezik. Napraviti koreografsko iskustvo i vizuelnu sintezu na tako snažan način, da prostrani planinski reljef može stati na pozornicu, a publika zaista može da oseti hladnoću, sneg, oluje, na stenovitim okomitim liticama.
Piergiorgio Milano



White Out podrazumeva potpuni gubitak prostorno-vremenskih referenci i posledičnu nemogućnost napredovanja ili povlačenja. Stanje zastoja koje može dovesti do ekstremnih posledica. Nežna granica između života i smrti, meka kao oblaci i sneg. Alpinizam pripada svim nacijama i ima duboko ljudsku istoriju. Zato je „White Out” počast svim planinarima koji su nestali, ili prihvataju tu vrstu rizika u beskrajnoj belini visina. Počast osvajačima beskorisnog. „White Out” je ironično i dramatično putovanje, zabavno, privlačno, ne samo kroz prirodni pejzaž koji se evocira na sceni, već i kroz ljudska stanja, otvarajući uglove za drugačija posmatranja. Zato je veliki izazov prevesti u koreografiju, u umetničku emociju, pejzaž Alpa. Uvesti vertikalnost planine na horizontalnost pozornice; dodavati ritam nečemu nepokretnom, čega nema. Izraziti prostranstvo u zatvorenom teatru. I ne samo to. Preneti osećaj umora, izazova, hrabrosti; i emocija, strahova, usamljenosti, privlačnosti rizika, želji za dostizanjem vrha, ambicijama i protivrečnostima koje sve ovo prate. Planina u formi ogledala koje odražava čoveka.



Pjerđorđo Milano je multidisciplinarni umetnik koji se školovao između Italije i Francuske. Nakon međunarodne karijere izvođača koja beleži saradnje sa Džejmsom Tijerejem, Sidi Larbijem Šerkauijem, Rodrigom Pardom, Davidom Zambranom, Robertom Olivanom, Rafaelom Đordanom, on 2015. godine u Briselu osniva sopstveni kolektiv i počinje da proizvodi performanse i projekte. Među kreacijama nastalim tokom poslednjih deset godina, mnoge su ovenčane važnim nagradama. Takođe, u ovom periodu, kroz svoja dela on intenzivira autorsku osobinu koja će obeležiti dalje stvaranje, a to je dramaturška usklađenost sa idejom „smešne tragedije”. On kaže da je „tragikomedija oduvek bila osnovna pokretačka snaga, umeće balansiranja u najtežim situacijama, pronalaženje snage da se dođe do izvesne doze ironije koja se potom uvlači među iskušenja”. Presudna prekretnica u njegovoj produkcijskoj karijeri je svakako „White Out”, komad koji je imao dve verzije. Druga, postavljena 2021. godine, uspešno se izvodi na najvažnijim evropskim i svetskim pozornicama. Ovim projektom on stavlja odnos prema pejzažu u srce svog istraživanja, jer se čovečanstvo često povezuje, sukobljava i spaja sa prirodom i njenim silama. Ovaj dijalog između čoveka i prirode podvlači uspešnan prikaz umetničkog identiteta koji se proteže kroz seriju recentnih i važnih kreacija koje potpisuje.



Pjerđorđo Milano, koreograf i izvođač koji koristi zanosnu mešavinu igre, pozorišta i cirkuske umetnosti, šeta nas, poezijom pokreta, snagom i estetikom gesta, uz svojevrsni šarm mašte, unutar sveta ne samo dočaranog, već i obeleženog istinitim pričama. I bili smo potpuno fascinirani time.
© Artribune.com


Poetičan u svoj toj belini, zabavan u svetlim trenucima, realistično dramatičan u sukobu sa mukom, mudro ironičan u završnici, „White Out” uspeva da iznenadi i stvori nešto zaista novo u svetu, poput onog iz predstave, što se u gotovo svemu čini da je već istraženo. A njegova poruka je univerzalnija nego što se može zamisliti: oni koji se bave pozorištem dobro poznaju neophodnu svrhu beskorisnog.
© Madeinpompei.it

Preporuka