Beytna
koncept, koreografija, scenografija: Omar Rajeh
koreografska saradnja: Koen Augustijnen, Omar Rajeh, Anani Sanouvi, Hiroaki Umeda
muzička kompozicija: Ziad Ahmadie, Youssef Hbeisch, Samir Nasr Eddine, Afif Abou Merhej
perkusije: Joss Turnbul
glas: Nohad Rajeh
kostimi: Mia Habis & Omar Rajeh
tehnički director: Christian Francois
saradnik tehničkog directora: Mathieu Libion
inženjer zvuka: Jean-Christophe Batut, Philippe Balzé
dizajn svetla: Victor Duran Manzano, Christian François
grafički dizajn, video animacija: Joe Elias/Nimslabs
administrator: Ilitza Georgieva
koordinacija: Amina Onsy
izvođenje: Koen Augustijnen, Ziad Ahmadie, May Bou Matar, Jihun Choi, Joss Turnbul, Samir Nasr Eddine, Omar Rajeh, Afif Merhej, Anani Sanouvi
produkcija: Cie Omar Rajeh and Maqamat
koprodukcija: BIPOD-Beirut International Platform of Dance, Tanzquartier Wien, Les Théâtres de la Ville de Luxembourg, CCN de La Rochelle / Cie Accrorap-Direction Kader Attou, Theater im Pfalzbau-Ludwigshafen and Fondazione Fabbrica Europa
trajanje: 80’
premijera: Tanzquartier Wien, 2016
Sa dobrim prijateljima i izvrsnom hranom na stolu… ostaje pitanje, kada ćemo živeti ako ne sada?
M.F.K. Fisher, The Art of Eating
Četiri koreografa i četiri muzičara iz Libana, Koreje, Palestine, Belgije i Togoa sastaju se na sceni pored izobilja hrane. Oni dolaze sa različitih kontinenata, iz različitih kultura i zemalja. Oni imaju različita umetnička iskustva, različitu prošlost i ideje. Ono što ih povezuje je njihova profesija. Razgovaraju, piju, smeju se, igraju i jedu zajedno. Jednostavnost ovog susreta je polazna tačka za složenu koreografsku i konceptualnu strukturu izvođenja. „Bejtna“ je iskren poziv u nečiji dom; želja za zdravljem, srećom, zadovoljstvom, saosećanjem i prijateljstvom. To je zdravica umetničkom zanatu i koreografskoj konstrukciji, baš koliko i osvrt na forme i situacije koje pripadaju prošlosti.
Priznat od strane kritike i publike, koreograf i igrač Omar Ražih, vodeća je figura savremene igre u Libanu i arapskom svetu. Osnovao je Makamat u Bejrutu 2002. godine . U Francusku se preselio 2018. godine i osnovao svoju trupu u Lionu. Odlikovan je od starne francuskog ministra kulture titulom Viteza Ordena umetnosti i književnosti. Diplomirao je pozorišne studije na Univerzitetu Libana i magistrirao studije umetničke igre na britanskom Univerzitetu u Sariju. Autor je više od dvadeset koreografskih ostvarenja, dok njegova dela dovode u pitanje percepciju jedinstva i singularnosti tela, tražeći izvanredno fizičko prisustvo kroz energične pokrete sa snažnim društveno-političkim vezama. Proveo je više od 20 godina tkajući, istražujući i usavršavajući svoj koreografski jezik, tako da njegov rad ostavlja snažan utisak. Nastupao je sa svojom kompanijom u više od stotinu različitih gradova širom sveta, na velikim međunarodnim festivalima i mestima kao što su Festival Boljšoj teatra, Festival RomaEuropa, Međunarodni festival u Edinburgu, Atinski festival... Osnivač je Bejrutske međunarodne platforme za igru – BIPOD, jednog od najznačajnijih festivala u regionu. Od 2004. godine festival nudi bogat međunarodni program predstava, radionica, predavanja i susreta. Suosnivač je regionalne mreže savremene igre MasahatDance koja deluje širom Libana, Sirije, Palestine i Jordana. Ova ambiciozna regionalna veza je proširena na platformu Moultaqa Leymoun, koju je Ražih formirao sa ciljem da pruži priliku mladim i etabliranim arapskim umetnicima da prikažu i razviju svoj rad. Izuzetan prostor izvođačkih umetnosti u srcu Bejruta - Citerne Beirut – osnovao je 2017. godine, sa ciljem neprekidne cirkulacije iskustava i kreacije. Međutim, prostor je demontiran u avgustu 2019. godine, zbog ekonomskog i političkog kolapsa u zemlji. Suosnivač je digitalne platforme Citerne.live.
…libanski koreograf, značajna figura savremene scene od ranih 2000-ih, ubacije sve sastojke kako bi poklopac vedrine i njegov savoir-vivre eksplodirao nad loncem igre.
© Le Monde
Sjajan kvalitet predstave je u tome što ne forsira metafore koliko mi to činimo. Jer su veze između kuhinje, multikulturalnosti i dijaspore dovoljno moćne da se same nametnu scenografiji.
© Liberation