ab [intra]
koreografija: Rafael Bonachela
originalna muzika: Nick Wales featuring Klātbūtne by Pēteris Vasks
dizajn svetla: Damien Cooper
produkcija i dizajn kostima: David Fleischer
trajanje: 70’
premijera: Roslyn Packer Theatre Sydney, 2018.
Od nežnosti do nemira, “ab [intra]” putuje kroz intenzitet ljudskog postojanja, istrazujući naše iskonske instinkte, naše impulse i naše visceralne odgovore. Muzika spaja raskošni koncert za violončelo sa ambijentalnom elektronikom, a izuzetni igrači grade vizuelno zadivljujući eterični svet. Ovo je žestoko telesan i iskren komad koji će ostati sa vama dugo nakon što napustite pozorište.
Rafael Bonačela je koreograf, umetnički direktor i kustos čija se karijera vezuje za uspehe u vrhunskoj umetnosti i popularnoj kulturi, kroz rad u okviru niza umetničkih formi, uključujući savremenu igru, umetničke instalacije, pop koncerte, mjuzikle, film, reklame i modu. Bonačela je rođen u blizini Barselone (1972) gde je započeo svoje baletsko školovanje, pre nego što se preselio u London i pridružio legendarnoj Rambert kompaniji gde je kao igrač bio angažovan od 1992. do 2004. godine. Svoju prvu celovečernju produkciju “360°” kreiranu za Sidnejsku kompaniju igre, prikazao je 2008. godine. Nekoliko meseci kasnije, imenovan je za umetničkog direktora ove trupe, najavljujući novu eru u australijskoj savremenoj igri. Njegova vizija za kompaniju obuhvata princip uvođenja naručenih radova australijskih i inostranih koreografa, pored svojih sopstvenih kreacija koje su oduvek hvaljene od strane publike i kritike. U svojoj bogatoj karijeri, Bonačela je sarađivao je sa mnogim umetnicima različitih disciplina, od kompozitora, muzičara, orkestara, vizuelnih umetnika, dizajnera, modnih ili fimskih stvaraoca, do pesnika i fotografa. Njegov koreografski rukopis je snažan, trezven i oštar. Istraživanje čistog pokreta je mesto gde on pronalazi svoj nepogrešivi stil. Rezultat je uzavrela igra koja izvire iz moći telesnog, i u kojoj se energija i snaga kombinuju sa velikom emocionalnom osetljivošću.
Sidnejska kompanija igre je legendarna sila australijske savremene scene. Njihovi nastupi se odigravaju na velikim scenama širom sveta, od Opere u Sidneju do Džojs teatra u Njujorku, od šangajskog Grand teatra do Teatra Stanislavski u Moskvi. Igrači ove trupe ostavili su publiku bez daha, predstavljajući australijsku umetnost svetu i dovodeći svet u Australiju. Umetnička igra u Australiji bila bi nezamisliva bez ove kompanije. Aktivno kreirajući i predstavljajući na turnejama nove komade, pod umetničkom direkcijom Rafaela Bonačele, kompanija poseduje ansambl izuzetnih igrača. Sidnejska kompanija igre je nastala od trupe koju je 1969. godine osnovala igračica Suzan Musić. Pod nazivom Kompanija igre, od 1975-1976. godine trupu je predvodio holandski koreograf Jap Flier, pre imenovanja njegovog australijskog kolege Grejma Marfija. Marfi i njegova partnerka Dženet Vernon, promenili su ime trupe u Sidnejska kompanija igre, 1979. godine, i nastavili da je vode punih 30 godina. Zajedno sa saradnicima, Marfi je postavljao radove koji su oduševljavali publiku u Australiji i na međunarodnim turnejama, uključujući i to da su se nametnuli kao prva zapadna kompanija savremene igre koja je redovno nastupala u Kini. Sidnejsku kompaniju igre od 2009. godine vodi Rafael Bonačela. Tokom proteklih godina kompanija je učvrstila reputaciju kreativnog giganta, sa priznatim umetničkim timom, predstavljajući Bonačeline nove komade, ali i naslove koje potpusuju drugi koreografi, dizajneri, kompozitori i muzičari. Od 1985. godine kompanija deluje u nekoliko namenskih studija u Vorfu u Sidnej Velš Beju koji se nalaze nedaleko od čuvenog mosta i zgrade Opere. Njihove baletske sale nude brojne časove umetničke igre australijskoj javnosti, i beleže skoro 80.000 polaznika godišnje.
Smelo…. impresivni atletizam i energija… mora se videti da bi se poverovalo.
© Sydney Morning Herald
Ovo je savremena igra u svom najzanimljivijem i najlepšem obliku… trenuci čiste začuđenosti i neočekivane emocionalne katarze.
© Time Out
Istinska preporuka.
© Limelight