Mana
koreografija: Noa Wertheim
asistent koreografa: Rina Wertheim-Koren
originalna muzika: Ran Bagno
dizajn svetla: Dan Fishof - Magenta
dizajn kostima: Sasson Kedem
dizajn scene: Zohar Shoef
slikarski radovi: Moran Gross
realizacija scenografije: Dani Goldenberg - Vertigo Eco Art Village
izvođači, kreatori: Etai Peri, Micah Amos, Eden Ben-Shimol, Ilan Golubovich, Ruth Ben David, Noa Israely, Tommaso Zuchegna, Alma Karvat Shemesh, Eshed Weissman
trajanje: 55’
premijera: Suzanne Dellal Center, Tel Aviv, 2019 and 2023
„Šta se preporodi prvo, posuda ili svetlost“
Da li je želja sunca da ispuni odsustvo mesečeve svetlosti, ili bolje rečeno, da li nedostatak svetlosti ispunjava posudu inovacijama?“ (po Zoharu). „Mana” je posuda svetlosti; Verthejm nastoji da ispita prostor prikazan u jednom uzdahu, prostor između unutrašnjeg i spoljašnjeg, između želje za letenjem i želje za povratkom kući. Mogućnost povezivanja sa zemljom. „Mana“ ima za cilj da prenese svetlost i doprinese izlečenju. Verthajm donosi na scenu jedinstven spiralni pokret koji dobija energetski zamah…
Noa Verthajm, umetnička direktorka i koreografkinja kompanije Vertigo, rođena je u Americi 1965. godine, a odrasla u Izraelu gde je počela da uči igru u Netaniji. Posle tri godine vojne službe gde je radila na izgradnji grada Jeruhama, Verthajm je 1990. godine završila studije umetničke igre na Jerusalimskoj akademiji za muziku i igru, a 1992. godine, zajedno sa Adijem Šaalom, osnovala trupu Vertigo sa sedištem u Jerusalimu. Zatim su u dolini Ela zajedno izgradili Vertigo Eco Art Village, gde danas žive sa svoja tri sina. Pod umetničkim rukovodstvom Verthajm, koja je postala počasni član Akademije za muziku i igru u Jerusalimu, trupa se razvijala kroz međunarodna priznanja i ušla u svoju treću deceniju sa impresivnim repertoarom originalnih dela čiji izraziti koreografski jezik inspiriše publiku i čitavu zajednicu.
Vertigo su 1992. godine osnovali Noa Verthajm i Adi Šaal, kroz ideju razvijanja kreativnosti koja uključuje umetnost, čovečanstvo i prirodu. Trupa je uspostavila vodeću poziciju na savremenoj izraelskoj i međunarodnoj sceni. Vertigo je zapravo jedna od četiri velike vodeće kompanije umetničke igre Izraelu, koja stalno nasupa na najvažnijim scenama i festivalima u svetu. Kompanija je postala svetski ambasador izraelske umetnosti. Kroz jedinstveni umetnički kreativni izraz i pokret Noe Verthajm, Vertigo je posvećen širenju granica igre, kroz podizanje društvene i ekološke svesti. Trupa je nastupila na Beogradskom festivalu igre sa čuvenim komadom “Jedan, jedan i jedan”, Noe Verthajm.
„Mana“ je komad snažanog, aktuelnog konteksta, koliko god poetičan, isporučen bez potrebe da se kaže više od onoga što svi razumeju. Možda je to dokaz da u dobroj umetnosti postoji zrno istine koje odoleva promenama vremena, a ponekad ih i proriče i sadrži, dok iznad svega stoji opipljiva samoća koja ističe snagu lepote. Samoća koja zahteva pažnju izoštrava stvarnost. Podseća na istu poetsku, ali neposrednu zapovest Oskara Vajlda: „svi smo mi u blatu života, samo što neki od nas gledaju u zvezde“.
© Hamevakeret
Da bi uočili svetlost, potrebno je izaći iz tame. To je deo poruke koju šalje Vertigo sa pozornice. Ipak, u predstavi „Mana“, celovečernjem delu, izraelski ansambl izlaže mnogo više. Naslov na aramejskom označava „posudu svetlosti“. Pokret koji prolazi kroz senke je zapravo eksplozivna studija kontradikcija, kakva istražuje kontraste ne samo svetla i tame, već i jina i janga, drevnog i modernog, nasilja i mira. I Vertigo to izvodi sa žestokom posvećenošću… Ovaj ansambl savremene igre jedan je od velikih koji su potekli iz Izraela. Kao i mnogi iz te zemlje, igrači odrastaju na sirovoj, zastrašujućoj iskrenosti koju je nemoguće odbiti. A u komadu „Mana“, Noe Verthajm, ova grupa od 10 umetnika je smela, poletna i divna.
© Daily Gazette Newspaper