Najvažnije stvari
koreografija: Michael Getman
originalni zvuk: Gal Hochberg, Michael Getman
muzika: O-taiko by master Eitetsu Hayashi/L.V. Beethoven Piano Sonata No. 1 in F minor - Daniel Barenboim/Iannis Xenakis - Pléiades II. Métaux
kostimi: Omri Albo
dramaturgija: Yael Venezia
dizajn svetla: Nadav Barnea
međunarodni odnosi: Gloria De Angeli
trajanje: 60’
premijera: Hangartfest, Teatro Maddalena, Pesaro, 2022.
igrač: Ariel Gelbart
uz podršku: Derrida Dance Center, Suzanne Dellal Centre for Dance and Theatre, Mifal HaPais Council for the Culture and Arts, Yehoshua Rabinowitch Tel Aviv Foundation For The Arts
koproducent: Hangartfest, Pesaro
Zamislite to.
Svet u kome ne postoji udaljenost između „toga“ i našeg znanja o „tome“. Kako onda da govorimo o „tome“? Možda ostajemo potpuno usredsređeni na unutrašnje podešavanje, kao što bi neko podesio instrument da bi postigao preciznost. Komad „Najvažnije stvari” sastoji se od tri dela (i više). Svaki deo oličava drugačije minimalističko čitanje ljudskog iskustva u svetu; u rasponu od fizičkih i emocionalnih dimenzija do lingvističkih, vizuelnih i poetskih aspekata. Svaki deo polazi od jednostavne premise; jedno telo - jedna tačka u prostoru, jedno telo - jedan udarac, jedno telo - jedna reč. Postepeno, akumulacija zadataka izaziva izvođača da se drži postojeće strukture, ulazeći tako u samo tkivo koreografije i otkrivajući novi emocionalni i visceralni horizont. Ciglu po ciglu, lični pokušaj dodirivanja humanog – prorečena i vidljiva zamka.
Majkl Getman je koreograf iz Tel Aviva. On je sin lenjingradskih emigranata Dore i Zaharija koji su uz ostale mlade jevrejske disidente bežali iz Sovjetskog saveza u „Operaciji venčanje“, 1970. godine. Svoje igračko obrazovanje započeo je pri Bat Dor školi igre, koju je vodila Dženet Ordman. Magistrirao je na britanskom Univerzitetu Hadersfild, a zatim radio u Kompaniji Batševa, trupi Pretty Ugly Tanz Amande Miler i u Pozorištu Sarbrikena koje vodi Margarit Donlon. Od 2007. godine Getmanov rad postaje prepoznatljiv u Tel Avivu, gde će on nadalje razvijati svoje koreografske alate. Istražujući odnos između telesnih akcija, kognitivnih odgovora, posebnog i apstraktnog, on stavlja u prvi plan ljudsku sposobnost delovanja na tekuća iskustva i zahteve kroz niz fizičkih uzbuđenja i emocija. On koristi različite koreografske izraze, a njegovi radovi su predstavljeni na brojnim festivalima i scenama širom sveta. On deluje u pozorištu, ali se bavi i etnografijom, istražujući i olakšavajući umetničko izražavanje u različitim zajednicama i kulturama. Getman drži seminare za osnovne i master programe, kao i kreativne radionice za profesionalce i amatere.
Ovaj komad je svedočanstvo duboke i neuhvatljive prirode umetničke igre, kakvo priziva brojne senzacije i izaziva beskrajno razmišljanje.
© Haaretz
Zahtevno, hipnotičko, očaravajuće delo.
© Hamevakeret
Bilo je zadovoljstvo videti prefinjenu koreografiju Majkla Getmana i finu interpretaciju Arijela Žilbarta koji potpuno vlada scenom.
© Jerusalem Post