Kupite ulaznice

Torino

Balet Torina

5. april 2023.

Srpsko narodno pozorište, Novi Sad, mala scena

Faun*

svetska premijera za Beogradski festival igre


muzika: Alva Noto, Ryuichi Sakamoto
koreografija: Mauro de Candia, with the dancers
dramaturgija: Patricia Stöckemann
dizajn kostima: Majatai Project
svetlo: Simona Gallo
fotografije: Arturo Calvanese


igrači: Lisa Mariani, Flavio Ferruzzi, Nadja Güsewell, Luca Tomasoni


trajanje: 60'
premijera: Belgrade Dance Festival, 2023.


produkcija: Balletto Teatro di Torino
koprodukcija: Belgrade Dance Festival, Fondazione Piemonte dal Vivo, Teatro Pubblico Pugliese - Regional Consortium for Arts and Culture, City of Barletta



Stanje neizvesnosti između stvarnog i imaginarnog, erotskih fantazija i trezvene stvarnosti, kako ga opisuje Malarme u svojoj poemi „Popodne jednog fauna” inspirisalo je Vaclava Nižinskog da stvori svoju revolucionarnu istoimenu koreografiju. Od tada je delo iznova i iznova umetnički obrađivano. Fascinacijom koju emituje ova tema, bavio se i italijanski koreograf Mauro de Kandija, istražujući polu-ljudsku, odnosno polu-životinjsku figuru na sceni. U svom komadu, on se oprezno približava tajanstvenoj suštini senzualnog stvorenja koje žudi za stvarnošću da bi pronašlo i oslobodilo njenu dinamičku moć. De Kandiju zanimaju različita telesna stanja i raspoloženja fauna, njegove metamorfoze.



Rođen 1981. godine, Mauro de Kandija je počeo da igra kao devetogodišnjak u rodnoj Barleti. Nakon završene Akademije klasičnog baleta princeze Grejs od Monaka u Monte Karlu, u klasi Marike Besobrasove, 2001. godine odlazi u Nemačku, gde dobija angažman u Državnom baletu Hanovera, pod upravom Štefana Tosa. Tokom karijere igrača, de Kandija je imao priliku da nastupa u delima Balanšina, Bežara, Tosa, Forsajta, Kilijana, Eka, Naharina, Gekea… Kao veoma mlad, već je bio očaran koreografijom. Nakon nekoliko pokušaja u Monte Karlu i Hanoveru, odlučio je da se u potpunosti posveti tom poslu, pa je od 2008. godine kreirao za Introdans, Kraljevski flamanski balet, Vašington balet, trupu Maggio Danza u Firenci, Državni balet Berlina... Njegova dela su naručivali i producirali festivali poput Bijenala igre u Veneciji, Dance Open u Sankt Petersburgu, Le Temps d’Aimer u Bijaricu, Festival igre u Bolcanu ili Marakaibo festival u Venecueli. Od 2012. do 2021. godine, bio je umetnički direktor i glavni koreograf trupe savremene igre pri Teatru u Osnabriku. Nakon devet uspešnih sezona, rešio je da napusti svoju poziciju, kako bi se posvetio novim umetničkim izazovima. Iako je živeo godinama u inostranstvu, de Kandija je oduvek čuvao čvrste veze sa svojom zemljom. U Barleti je 1997. godine osnovao Arte&BallettO, neprofitnu organizaciju koja je inicirala projekte poput manifestacije ApuliArteFestival, međunarodnu nagradu ApuliArte, obrazovni program za umetničku igru FormAzioneTersicore, kao i trupu Pneuma Dance Theater.



Osnovan od strane Loredane Furno, 1979. godine, Balet Torina je trupa koja je obeležila više od 40 godina aktivnosti u oblasti igre, pozorišnog istraživanja, eksperimentisanja, umetničkih saradnji… Od 2016. godine trupu vodi Viola Skaljone, dok njeni igrači i izvođači poseduju značajno međunarodno iskustvo. Pored aktivnosti u Italiji, naročito u Torinu, trupa je realizovala brojna gostovanja po Evropi i Americi, na Kubi, u Argentini, Brazilu, Kolumbiji, Egiptu, Turskoj, Tajvanu, Kini, Južnoj Koreji… Balet Torina je podržan od strane Ministatsva kulture Italije, Regiona Pijemont i Grada Torina.